18 Haziran 2012 Pazartesi

PROJEMİZ BİTTİ...L2L

İki senedir sürdürdüğümüz projemizin bitirme toplantısı için İtalya' ya gittik, bu ayın başında...Öğrenmeyi Öğrenmek adlı projemize, İtalya-Almanya-İspanya-Türkiye ortaklığında başladık ve bugüne kadar gözlem toplantılarıyla sürdürdük. İlk olarak 2010 Kasım ayında açılış için evsahibi İtalya' ya giderek başladık. Sonra diğer ülkelere gidildi ve onlar bize geldiler. Mesleki ve kültürel açıdan çok şey görüp, çok şey öğrendiğim bir çalışma oldu. Keşke her öğretmenin eline böyle fırsatlar geçse. Çalıştığımız ülkeler ve gruplar açısından da çok şanslıydık. Okulöncesi eğitim tarihi içinde önemli bir yeri olan iki ülke; İtalya ve Almanya ile çalışmak bakış açımı genişletti. İtalyan grup Reggio Emilia bölgesindendi ve okulöncesinde bu bölgeden adını alan bir eğitim akımı vardır. Bu nedenle benim için çok önemliydi. Aynı şekilde Almanya grubunda da çok çok farklı bir eğitim sistemine şahit olduk. İspanya' da ise kısıtlı şartlarla öğretmenlerin neler yapabileceğini gördük. Yeni insanlar tanımak da çok güzeldi. Hiç bir grubun anadilini konuşacağı diğer bir grup olmadığı için herkes çok iyi anlaştı. Ortak dil İngilizce' ydi tabii ki...Son geziye Elvan Hoca ve Özge' yle gitmek de ayrıca eğlenceliydi :))
Gelelim gezide yaşadıklarımıza...8 Haziran Cuma günü sabah uçağıyla Bolonya' ya uçtuk. Havaalanında önceden işlemleri yapılan kiralık arabamızı ve Antonio' muzu ( kendisi Tomtom marka navigasyon aleti olur ) bulduk...Aletin Türkçe seçeneğinin olmasına ayrıca bir mutlu olarak, yolculuğumuza başladık. İlk olarak ulaşmamız gereken şehir Brescello idi. Ve biz gayet güzel bir zamanlamayla otelimize ulaştık. Kısa bir yerleşmeden sonra 14:30 da başlayacak toplantıya yetişmek için, tekrar arabamıza atlayarak toplantının yapılacağı okula gittik. 15 dakika erken gittik ve en önce gelen gruptuk :)) Sonra Almanlar çoook sonra da İspanyollar geldi. Toplantılar yapıldı, okulu önceden gezmeyenler için tekrar bir tur yapıldı...Bu arada biz açız ve hiç yiyecek bir şey yok...Elvan hanım lazım olmaz diyerek yanında getirdiği kuruyemişleri otelde bırakmış...açııııııız....!Neyse toplantılardan sonra akşam 20:00' de yemeğe gideceğiz, otelden alacağız sizi dediler.Biz de bir hızla otele kuruyemişlerimize döndük...
İkinci gün şehrin kültür merkezinde buluşduk ve son bitiş sunumları yapıldı...Her şey çok güzeldi...Hepimiz şık şık giyindik gittik :)) Çok güzel bir kokteyl hazırlanmıştı bizim için...Güzel dilekler ve kucaklaşmalarla ayrıldık arkadaşlarımızdan...Sonrasında otele gidildi, üst baş değiştirildi...Ver elini Mantova...Daha önceki sefer akşam görmüştüm ve çok sevmiştim bu şehri, bu sefer gündüz gözüyle de görmüş oldum :))


Üçüncü gün yani Pazar günü önce Como Gölü' ne gittik...Gözlerimiz George Clooney' i aradı ama yoktu :)) Onun yerine İstanbul' lu dönerci bulduk, gölün kenarında!!!
Como' dan sonra Milano' ya geçtik...Harika bir şehir Milano...Gezdik, alışveriş yaptık, yedik, içtik, yağmura yakalandık...


Akşam dönüşte de bulunduğumuz şehrin merkezindeki bir restoranda yemek yedik...Kaldığımız otel gibi restoranın ismi de Don Camillo idi. Fransız bir film artistinin canlandırdığı bir karaktermiş Don Camillo...film buralarda çekilmiş...bu nedenle herşeyin ismi Don Camillo idi :)) Yemek yediğimiz yer tipik bir İtalyan restoranıydı, kendimi film setinde hissettim :))


Otele döndüğümüzde odamıza zorla girmeye çalışanlar oldu...
Dönüş günü havaalanının bulunduğu şehri yani Bolonya' yı gezdik...Bolonya İtalya' nın üniversiteler şehriymiş...Yaşam kalitesi çok yüksek olan şehirde, Avrupa' nın bilinen ilk üniversitesi var...Gerçekten de yaşlısıyla genciyle insanlar çok şık ve hoştular :))

Yolcular...

Şoförümüz...


İtalya' ya, İtalyanca' ya, İtalyanlara, yemeklerine bir kez daha hayran kalarak, ayrıldım İtalya' dan...Umarım yine gider, gezemediğim yerlerini gezerim :)))))

5 yorum:

 1. Harika özetlemişsin Aylinciim, ellerine sağlık :)

  Devamını bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
 2. çok güzeldi anlatımın. bizimde süren bir projemiz var. okulöncesi projesi. zevkle yapıyoruz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim.senin yazın da çok güzel...meslek adına bir şeyler görmek çok iyi geliyor değil mi insana...bakış açını genişletiyor :))

   Sil
 3. Nice pictured, nice persons, nice people. Happy to have met you!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Happy to have met you too...Cristian :)))Hope to meet you again...!!!

   Sil